KOU
Teknik Eğitim Fakültesi
 

 

 

 

BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

 

Biyomedikal Mühendisliği Bölümünde yüksek lisans ve doktora programları bulunup, halihazırda 8 öğretim görevlisi ve 6 asistandan oluşan kadrosyla şu dallarda lisansüstü eğitim verilmektedir:

 

Biyoelektronik

Biyoenformatik

Biyomateryaller

Biyomekanik

 

Tezli ve tezsiz yüksek lisans programları ile Doktora programlarına başvurular her iki dönem için de (Bahar ve Sonbahar) alınmaktadır. Başvurularla ilgili genel bilgilere ve başvuru tarihlerine Fen Bilimleri Enstitüsü'nün sayfasından ulaşılabilir.

 

 

BIOMEDICAL ENGINEERING DEPARTMENT GRADUATE PROGRAMS

 

In Biomedical Engineering Department, education and research studies are conducted by 8 faculty members and 6 research assistants in four main areas:

 

Bioelectronics

Bioinformatics

Biomaterials

Biomechanics

 

Our Department offers graduate (M.Sc. & Ph.D. with thesis and non-thesis M.Sc.) and postgraduate programs as well as undergraduate program. Additional information about the Department can be obtained from http://biyomedikal.kocaeli.edu.tr/. Application dates for graduate programs are at the end of June (for Fall semester) and at the end of January (for Spring semester). Additional information about the terms of application can be obtained from Graduate School of Science

 

 

 

Web Master: Çağatay TAŞDEMİRCİ

 

Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Fakültesi
41380, Umuttepe/KOCAELİ TÜRKİYE
Tel: +90 (262) 303 22 02 / Fax: +90 (262) 303 22 03